10 błędów native speakerów języka niemieckiego

Chcesz poznać 10 błędów native speakerów języka niemieckiego? Ciekawi Cię, czego najczęściej uczy się w nieprawidłowy sposób? Pragniesz dowiedzieć się, jak poznawać ten język, aby odnieść najlepszy efekt? Przede wszystkim zacznij naukę! To pierwszy krok, jaki należy podjąć. Później znajdź odpowiedniego dla siebie nauczyciela, który pomoże Ci opanować słówka, poznać gramatykę i poprawnie się wysławiać. Razem popracujcie nad metodą nauki. Seneka Starszy powiedział „errare humanum est”, co po polsku znaczy „błądzić jest rzeczą ludzką”. W tych słowach skrywa się wielka mądrość. W nauce języka niemieckiego nie bądź więc dla siebie zbyt ostry, ale wymagaj od siebie tyle, aby nie popełniać najbardziej podstawowych i najczęstszych błędów. A teraz sprawdź, jak się uczyć, aby się nauczyć i poznaj typowe błędy w nauce tego języka (i oczywiście trzymaj się od nich z daleka!).

10 błędów native speakerów języka niemieckiego: Błędy native speakerów

Interesuje Cię temat: 10 błędów native speakerów języka niemieckiego? Chcesz mieć świadomość wad nauki z native speakerami? Chciałbyś dowiedzieć się wszystkiego, co podniesie Twoją świadomość w trakcie nauki? Przede wszystkim to naprawdę wspaniała wiadomość, że chcesz zdobyć jak najwięcej informacji na temat tego jak skutecznie i na najwyższym poziomie nauczyć się języka niemieckiego. To język obcy a nie Twój ojczysty więc sprawy językowe i gramatyczne to nie bułka z masłem. Każde słówko wymaga poznania, zresztą jak całe słownictwo, a na to potrzeba czasu i korepetycji, aby opanować język. Native speaker języka niemieckiego czy lektor? Bardziej skłaniasz się ku lekcjom z tym pierwszym. Martwisz się jednak czy oby to najlepsza droga do nauki języków obcych (nie tylko niemieckiego, ale i nauki języka angielskiego, języka włoskiego czy języka francuskiego). Bettie B. Youngs mawia: „ucz się od osób, które mają osiągnięcia w danej dziedzinie”. Tyczy się to także nauczycieli – native speaker czy lektor jest także nim! Tu podstawą jest wybór odpowiedniego i godnego zaufania człowieka, który ma doświadczenie, potrafi uczyć i bije od niego pasja.

10 błędów native speakerów języka niemieckiego: Jak uczyć się słówek?

Jak uczyć się języka, aby nauka niemieckiego była rzeczywiście efektywna? Jak zdobyć solidne podstawy języka obcego? W jaki sposób uczyć się słówek? Bobbi DePorter mawia, że „najważniejsze (w uczeniu się) jest pozytywne nastawienie”. Peter Kline jest zdania, iż „nauka jest najbardziej efektywna wówczas, kiedy sprawia radość”. Zaś pewne przysłowie kirgiskie brzmi tak: „robić możesz dla innych, uczysz się tylko dla siebie”.

Jak więc uczyć się słówek z niemieckiego? Przeczytaj ponownie zamieszczone powyżej cytaty. Co z nich wynika? Jakie jest ich przesłanie? Przede wszystkim podejdź do nauki jak do zabawy i przygody. Pomyśl, ile frajdy i przyjemności sprawi Ci odkrycie nowych rzeczy. Mało tego! Na pewno lekcje języka niemieckiego pokażą Ci jak dużo nie wiedziałeś o polskim, Polsce, swojej kulturze i samym sobie. Mając pozytywne nastawienie, ciesząc się z tego, że masz możliwość nauczyć się danego języka wszystko będzie szło prościej i szybciej.

Co do metod nauki słówek z języka niemieckiego możesz wypróbować:

 • kurs języka niemieckiego nastawiony na poszerzenie zakresu słownictwa,
 • podręcznik do nauki niemieckiego kładący nacisk na słownictwo,
 • książki edukacyjne, które mają pomóc Ci zwiększyć zasób słownictwa,
 • fiszki ze słówkami, które są znakomitym kluczem do lepszej znajomości języka niemieckiego,
 • pobaw się w tłumacza i przekładaj nawet proste teksty – to świetna zabawa i doskonały sposób, aby nauczyć się nowych słówek i przy okazji popracować nad zapamiętaniem tych, które już wcześniej poznałeś,
 • lekcje z lektorem języka niemieckiego lub native speaker i lekcje z nim,
 • pogadanka z koleżanką lub kolegą z Niemiec – jeśli znasz taką osobę, poproś o pomoc ze słówkami.

Oczywiście to nasza bardzo subiektywna lista. Może masz swój własny pomysł lub sposób. Może ktoś z Twoich znajomych zna lepszą metodę? Wszystko jest dobre, o ile jest pomocne i rzeczywiście skuteczne.

10 błędów native speakerów języka niemieckiego: Jak uczyć się gramatyki?

A jak uczyć się gramatyki, aby już na starcie wykluczyć błędy i nauczyć się wszystkiego poprawnie? Native speaker czy lektor będzie lepszym nauczycielem niemieckiego? Jak uczyć się języków obcych, aby rzeczywiście odnieść zwycięstwo? Nie musisz być mistrzem językowym, aby opanować język obcy i jego gramatykę. Liczy się tu jednak kilka rzeczy, których nie możesz zaniedbać.

 • Znajdź zaufanego i naprawdę dobrego nauczyciela, który uczy niemieckiego od wielu lat i ma niezbędne doświadczenie, wiedzę i umiejętności. Najlepiej niech to będzie osoba po filologii germańskiej, która ma zdolności pedagogiczne.
 • Native speaker zna świetnie niemiecki, ponieważ to jego język ojczysty, ale w kwestiach gramatyki upewnij się czy native speaker, którego wybrałeś to także osoba, która ma uporządkowaną i solidną wiedzę na temat formalnej gramatyki, takiej, której uczy się w szkole i w podręcznikach do nauki niemieckiego.
 • Kup porządny podręcznik do nauki gramatyki języka niemieckiego. Nauka języka angielskiego, francuskiego, chińskiego czy jakiegokolwiek innego, tak jak i niemieckiego, nie wskoczy na wyższy poziom bez solidnego fundamentu.
 • Zapisz się do szkoły językowej.
 • Idź na korepetycje.
 • Korzystaj z darmowych i płatnych kursów online, które pomagają lepiej opanować i przede wszystkim zrozumieć gramatykę niemieckiego.
 • Jeśli chciałbyś się uczyć dwóch języków obcych, w danej chwili skup się na nauce jednego języka. Dlaczego to ważne? Gramatyka niemieckiego wymaga skupienia. Przyłóż się. Opanuj solidnie podstawy, a kiedy poczujesz się jak ryba w wodzie przejdź do kolejnego. Nigdy nie dobrze jest mieć za dużo na głowie. Chyba, że jesteś prawdziwym poliglotą, wtedy to inna historia.

10 błędów native speakerów języka niemieckiego: Typowe błędy (polskie) w nauce języka niemieckiego

Chcesz wreszcie poznać typowe błędy native speakera języka niemieckiego? Z czym najczęściej możesz się spotkać? Co warto wiedzieć w tym temacie? Ciekawi Cię czy Ty uczyć się poprawnie niemieckiego? Oto nasza lista. Sprawdź i przekonaj się. Przy okazji zapamiętaj wymienione przez nas sytuacje, aby nie popełniać błędów językowych i wznieść swój język obcy na nowy, lepszy i wyższy poziom!

 1. W trakcie lekcji nie poprawia każdego błędu, który pojawia się w tym, co i jak mówisz po niemiecku.
 2. Błędy fonetyczne – wynikają one głównie z podobnego brzmienia pewnych wyrazów.
 3. Nie zwraca uwagi na to, że zapewne nadużywasz czasu przeszłego.
 4. Mylenie rodzajników.
 5. Błędy z zaimkiem zwrotnych „sich”.
 6. Pomyłki ze spójnikami „als” i „wenn”.
 7. Mylenie liczny rzeczowników.
 8. Wpadki z użyciem „lernen” i „unterrichten”.
 9. Zbytnie skupianie się na konkretnym poziomie nauki niemieckiego, czyli zwracanie uwagi bardziej na formalności niż na praktyczne nauczanie kogoś języka.
 10. Nie umieszczanie słów w odpowiednim kontekście, co ułatwia naukę i szybsze zwiększenie zasobu językowego danego ucznia.

10 błędów native speakerów języka niemieckiego: W czym jest lepszy polski lektor?

Temat 10 błędów native speakera języka niemieckiego przywiódł Cię do jeszcze jednej kwestii? Chcesz dowiedzieć się czy lepszy jest polski lektor czy też native speaker? Kogo wybrać? Oczywiście sam musisz zweryfikować, jakie metody są najbardziej skuteczne w Twoim przypadku. Prawda jest taka, że każdy człowiek uczy się w inny sposób. Nasza wskazówka jest jednak taka. Jeśli zależy Ci na szybkim podniesieniu sprawności w mówieniu, to w takim przypadku native speaker języka niemieckiego będzie świetnym wyborem! Z kolei polski lektor z dobrym wykształceniem i doświadczeniem to będzie trafionym pomysł, aby popracować nad lepszym zrozumieniem gramatyki niemieckiej. Niemniej, nie ma reguły. Dobry nauczyciel zawsze będzie dobrym nauczycielem. Warto więc kierować się opiniami i doświadczeniami innych uczniów niemieckiego i zanim zapiszesz się na kurs językowy czy udasz się na indywidualną lekcję tradycyjną lub lekcję niemieckiego online, dokładnie zastanowić się czy to będzie strzał w dziesiątkę!

Te tematy też mogą Cię zainteresować: