Czy fiński jest trudny?

Czy nauka język obcych jest dziś potrzebna? Po co nam właściwie ich znajomość? Dzisiejsza moda na naukę języków może prowokować do takich pytań. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta. Uczymy się języków obcych, bo one mają przyszłość. Jak mówił Haruki Murakami: „nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem”. Trudno się z nim nie zgodzić. W końcu to otwarcie się na świat i jego piękno. Właśnie tym jest nauka nowego języka. Które języki są najlepsze do nauki? To zależy. Od czego? Tak naprawdę, od nas samych. Jeśli chcemy szybko nauczyć się języka, wybieramy ten łatwy. Jeśli chcemy więcej, wybieramy trudniejszy. Jaki? Na przykład fiński. Co warto o nim wiedzieć? czy jest trudny do nauki? A może to tylko mit? Sprawdźmy to zatem. Oto kilka słów w tej sprawie. Dowiecie się czy język fiński naprawdę jest trudny i jak się go uczyć, żeby się nauczyć.

Czy język fiński jest trudny?

Dla wielu z nas tak. Tym bardziej gdy przychodzi nam się go uczyć od podstaw. Jednak prawda jest nieco inna. Wszystko zależy od punktu widzenia. Bo tak naprawdę nie ma języków trudnych czy łatwych. To jedynie nasze wrażenie, zupełnie subiektywne. Jak jest naprawdę, czy język fiński jest trudny? I tak i nie. Aby dowiedzieć się czy fiński jest trudny, warto wiedzieć o nim coś więcej. Po prostu warto ten język poznać bliżej. Wtedy nauka każdego języka jest łatwiejsza. Zatem, czy język fiński jest trudny? Jak można go ocenić? Język fiński to jeden z mniej popularnych języków do nauki. Z czego to wynika? Z pewnością z jego specyfiki. Dlatego mało jest szkół językowych, które w swojej ofercie mają naukę fińskiego. Tylko najlepsze szkoły językowe mają język fiński w swojej ofercie.

Czy faktycznie jest małe zainteresowanie nauką fińskiego? I tak i nie. Z jednej strony fiński uznany jest za niemożliwy do nauki. Trudna gramatyka i wymowa powoduje, że niektórzy myślą, że nie da się go nauczyć. Z drugiej strony zaś coraz więcej z nas przenosi się do Finlandii. Tu pracuje i uczy się. Zatem, warto jest nauczyć się fińskiego. Przede wszystkim ze względów praktycznych. Znajomość fińskiego to ogromne możliwości, lepsza praca i zarobki. Któż o tym nie marzy? Dlatego warto się go uczyć. Choć dla obcokrajowców jego nauka jest prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego? Bo pokutuje wiele mitów na temat tego języka. A to może utrudniać naukę.

Ciekawy artykuł: Jak tłumaczyć angielskie umowy?

Czy język fiński jest trudny – fakty i mity

Nauka języka fińskiego to spore wyzwanie. Przyzna to każdy, kto się go uczył. Tym bardziej, że jest wiele osób mało wie na jego temat. Okazuje się, że język fiński jest jednym z niewielu języków europejskich, który nie należy do grupy języków indoeuropejskich. Mało tego, fiński nie należy też do języków skandynawskich! Do tej grupy języków należy język szwedzki, norweski, duński i islandzki. Natomiast język fiński należy do języków ugrofińskich, z rodziny języków uralskich. Do tej samej grupy należy też estoński i węgierski. Jak widać, bliżej mu do tych języków niż do polskiego czy języka angielskiego. Dlatego jest nam tak trudno się go uczyć, to fakt. Jednak nie jest prawdą, że Finowie bez problemu dogadają się z Estończykami. Owszem, wiele wyrazów w obu językach jest podobnych. Jednak wymowa i gramatyka jest zupełnie inna.

Podobno też fiński ma najdłuższe wyrazy na świecie. To akurat jest prawdą. W języku fińskim mamy wiele wyrazów złożonych, które mogą przyprawić o ból głowy uczących się fińskiego. Jednak w innych językach również je mamy. Nic więc dziwnego, że fiński nie jest tu wyjątkiem.

Czy język fiński jest trudny? Nauka fińskiego

Myślisz o nauce języka fińskiego? Nie wiesz od czego zacząć? Wybierz naukę od podstaw. Tu nie ma innej drogi. Nie da się zacząć uczyć fińskiego tak po prostu. Jeśli poznasz podstawy fińskiego, reszta pójdzie już łatwiej. Zanim jednak zapiszesz się na kurs języka, musisz wiedzieć o nim coś więcej. Przede wszystkim to, że język fiński wcale nie jest tak trudny jak się wydaje. Zacznijmy od tego, co jest tak trudnego w fińskim. Co sprawia najwięcej trudności w nauce? Czy to słownictwo, a może gramatyka?

Wielu osobom uczącym się tego języka trudność sprawia gramatyka fińska. Jest w tym sporo prawdy. W fińskim są pewne cechy gramatyczne, które są trudne. Stąd wydaje się on tak trudny do nauki. Jednak gramatyka języka fińskiego jest bardzo logiczna i można jej się nauczyć. Choć osoba, która uczyła się angielskiego może mieć z nią trudność. Język angielski w porównaniu do fińskiego jest naprawdę prosty. Co jeszcze może sprawić trudność podczas nauki tego języka? Z pewnością 15 przypadków, przez które odmienia się słowa po fińsku. Podczas nauki jednak okazuje się, że są logiczne i łatwe do zapamiętania. Poza tym w trakcie nauki można je po prostu wyczuć. Kolejna trudność może sprawić 6 typów czasownika i doklejanie końcówek do wielu wyrazów i wymiana samogłosek. I na koniec najlepsze. Otóż, język fiński jest inny w mowie i w piśmie. W języku fińskim różnica między językiem pisanym a mówionym jest naprawdę ogromna. Wiele słów czyta się inaczej niż w języku polskim. Język mówiony to zupełnie inny język fiński niż pisany. Stąd też jest tak trudny w nauce.

Co jeszcze warto wiedzieć zanim zaczniemy się uczyć fińskiego? Wśród tych zawiłości w nauce warto wspomnieć o jeszcze jednym. To język potoczny. Finowie go uwielbiają. A to z kolei utrudnia jego naukę obcokrajowcom. Zatem trudno się dziwić, że nauka tego języka to prawdziwe wyzwanie. Dlatego też Finowie są tak dumni ze swojego języka. Bo jest trudny do nauki. Dlatego tak różni się od większości innych języków. Jednak język fiński to nie tylko same trudności.

Czy język fiński jest łatwy?

Odpowiedź nie jest tak prosta jak nam się wydaje. To zależy od nas samych. Jeśli skupimy się wyłącznie na problemach w nauce, to ze znajomością języka fińskiego nie będzie nam po drodze. Jednak jeśli przyjrzymy się mu bliżej i damy mu szansę, okazuje się, że wale nie jest tak trudny. Jest wiele rzeczy, które są w nim łatwe. Albo inaczej, łatwiejsze niż myśleliśmy.

Co takiego jest w fińskim proste? Chociażby wymowa. Na przykład każdą głoskę zapisujemy tą samą literą. A fińskie litery, z małymi wyjątkami, czytamy tak jak polskie. Poza tym pozycja litery nie zmienia jej wymawiania, jak jest w angielskim. Z pewnością ułatwia to naukę. Inna sprawa, że inaczej się je czyta niż zapisuje, ale o tym już wiemy. Wymowę ułatwia też to, że akcent mamy zawsze na początku wyrazu. Choć długie i krótkie głoski sprawiają trudność wszystkim uczącym się fińskiego. To zupełnie normalne. Zatem fiński wcale nie jest tak trudny jak się wydaje. Co prawda Finowie zawsze podkreślają, że ich język jest bardzo trudny. Dlatego dziwią się, gdy spotkają obcokrajowców dobrze mówiących po fińsku.

Jak widać język fiński jest i łatwy i trudny. Co sprawia, że wydaje nam się niemożliwy do nauki? Przede wszystkim mała dostępność materiałów do nauki tego języka. Na rynku jest mało podręczników i książek, które są tłumaczone na język polski. Dlatego warto wybrać dobre kursy językowe. To na nich nauczymy się słownictwa i poznamy zawiłości gramatyczne. Zatem, czy język fiński jest trudny? To zależy z czym go porównamy. Jest po prostu inny niż każdy znany nam język obcy. Podobny nieco do szwedzkiego, ale tak naprawdę znacznie inny. Po prostu niepowtarzalny. Dlatego zyskuje coraz większą popularność. I trudno się dziwić. W końcu znajomość języka fińskiego otwiera przed nami drzwi do kariery w tym kraju. Dlatego liczba użytkowników języka fińskiego stale rośnie. Bo mieszkając i pracując w Finlandii musisz znać ten język. To trudny język, ale naprawdę można się go dobrze nauczyć. Sprawdźcie sami!

Może Cię także zainteresować: