Dałalność tłumacza – jak założyć działalność?

Anthony Robbins twierdzi, że „Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji”. Chcesz założyć działalność gospodarczą? Marzysz rozwijać się jako tłumacz? Działaj! Jak powiedział kiedyś Mark Twain: „za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”. Napoleon Hill podkreślał z kolei: „punktem wyjścia wszystkich osiągnięć jest pragnienie”. Jeżeli więc chcesz rozpocząć działalność, pora dowiedzieć się, jak się w ogóle za to zabrać. Warto podejrzeć, jak zrobili to inni. Przed Tobą wiele osób podążało podobną drogą, warto czerpać z ich doświadczeń. Dobrze też na spokojnie zastanowić się czy to w ogóle coś dla Ciebie (?). Być może tym, co bardziej będzie Ci służyło jest etat. Rozważ wszystkie za i przeciw. Lepiej w tym momencie rozwiać wszelkie wątpliwości. Praca tłumacza może mieć różne oblicza i warto znaleźć to, które możliwie najbardziej odpowiada Twojej wizji życia zawodowego.

Działalność tłumacza – jak założyć działalność?

Orison Sweet Marden mawiał: „uśpione głęboko w człowieku tkwią moce, które wprawiłyby go w osłupienie, o których istnieniu nawet nie marzył; siły, które, rozbudzone i zaprzęgnięte do działania, zrewolucjonizowałyby jego życie”. Benjamin Franklin był zdania, że „bez ciągłego wzrostu i postępu, słowa takie jak poprawa, osiągnięcia i sukces nie mają znaczenia”. Skoro czytasz te słowa zapewne Twoim priorytetem jest rozwój i przejścia na kolejny jego poziom. Niezależnie czy jesteś tłumaczem zwykłym czy tłumaczem przysięgłym – decyzja o prowadzeniu działalności gospodarczej to poważna sprawa. Dlaczego? To chyba dość oczywiste. Od tej pory w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu będziesz swoim szefem. Kwestie związane ze składkami podatków, rozliczanie się za zlecenia, księgowość, a także samo pozyskiwanie klientów i reklama – będziesz za to wszystko odpowiedzialny.

Marzysz o prowadzeniu działalności? Zastanawiasz się od czego zacząć? Proponujemy najpierw, abyś dowiedział się wszystkiego, co tylko się da na ten temat. Jak to zrobić? Jeżeli masz to szczęście, że znasz kogoś, kto przeszedł już tą drogę przed Tobą, poproś taką osobę o rozmowę. Starsza koleżanka czy starszy kolega po fachu, który wykonuje zawód tłumacza, a do tego założyć własną działalność gospodarczą, to cenne źródło informacji. Już na wstępie może Cię uchronić przed czymś nieprzyjemnym czy dać wskazówki, które pomogą szybko przejść przez formalności i cieszyć się z wykonywania tego zawodu. Podpytaj też o formę opodatkowania. Należy też dobrze poznać przepisy prawa. Ty sam musisz być świadomym jak rozliczać się z ZUS-em i Urzędem Skarbowym. Pamiętaj o tym, że nieznajomość prawa szkodzi. Dobrze też już na tym etapie rozejrzeć się za księgowym. Ma to być człowiek godny Twojego zaufania, z doświadczeniem. Jeżeli możesz, zapisz się na kurs dla osób myślących o założeniu działalności gospodarczej czy na taki dotyczący zarządzania firmą. Lepiej wiedzieć więcej niż później ponosić nieprzyjemne konsekwencje niewiedzy.

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

Kto może zostać tłumaczem?

Swami Wiwekananda mawiał: „wybierz jeden pomysł. Spraw, aby ten pomysł stał się Twoim życiem – myśl o nim, śnij o nim, żyj tym pomysłem. Pozwól mózgowi, mięśniom, nerwom, każdej części Twojego ciała napełnić się tym pomysłem i po prostu zostaw w spokoju wszystkie inne pomysły. To jest droga do sukcesu”. Brzmi to naprawdę sensownie, prawda? W tych słowach skrywa się też wielka mądrość. Tak naprawdę to gotowy przepis na to, aby zrealizować swój cel jako tłumacz. Gotowy to zrobić? Będąc u progu życia zawodowego warto nie tylko zastanowić się czy chcesz być bardziej przedsiębiorcą, czy interesuje Cię praca etatowa w małej firmie lub w międzynarodowej korporacji.

Kto może zostać zawodowym tłumaczem?

 • Osoba, która biegle zna język obcy i polszczyznę.
 • Osoba, która potrafi profesjonalnie wykonać tłumaczenia z języka obcego na język polski lub z języka polskiego na język obcy.
 • Ktoś, kto posiada bardzo dobry warsztat tłumacza.
 • W przypadku tłumacza przysięgłego trzeba spełnić szereg wymogów formalnych, między innymi posiadać obywatelstwo polskie czy obywatelstwo jednego z państw członkowskich oraz zdań państwowy egzamin. Wszystkie wytyczne znajdują się w Ustawie o zawodzie tłumacza przysięgłego.
 • Człowiek z pasją.
 • Osoba, która lubi czytać.
 • Kandydat na tłumacza powinien też charakteryzować się rzetelnością, dbałością o szczegóły, solidnością.

Jak otworzyć własne biuro tłumaczeń?

Chcesz, aby Twój przychód się zwiększył i w związku z tym postanowiłeś otworzyć własną działalność? Jak w ogóle założyć własną działalność? Jeżeli mowa o jednoosobowej działalności gospodarczej, sprawa jest prosta. Zgłaszasz ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zapewne trochę Twojego czasu zajmie zastanowienie się, która forma działalności będzie najlepsza. A jakie formy opodatkowania masz do wyboru? Opodatkowanie na zasadach ogólnych oraz podatek liniowy. Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepsze. To, co sprawdzi się w przypadku jednego tłumacza, u drugiego może nie przynosić pożądanych efektów. Na starcie warto wszystko przemyśleć – opłaty skarbowe, ZUS, inne koszty.

Działalność gospodarcza tłumacza jednoosobowa to na pewno dobry pomysł dla każdego, kto chce działać w 100% na swoich zasadach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kiedy chodzi o działalność cała odpowiedzialność spada na Ciebie. Kwestie rozliczeń, pozyskiwanie zleceń, relacje z klientami, a nawet sama reklama i marketing. Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Ale jak mawiał Michael John Bobak: „wszelki postęp dzieje się poza strefą komfortu”.

Działalność tłumacza – czy warto założyć działalność?

Czy warto założyć i prowadzić działalność? To coś dla każdego tłumacza? Michael Jordan zawsze powtarzał: „mogę zaakceptować porażkę, ale nie mogę zaakceptować braku próby”. Abraham Lincoln z kolei podkreślał, że „pamiętaj, iż Twoja własna determinacja, by osiągnąć sukces, liczy się bardziej, niż cokolwiek innego na świecie”. Nie możemy odpowiedzieć za Ciebie na pytanie, na które sam musisz sobie udzielić odpowiedzi. Trzeba po prostu spróbować prowadzić własną działalność. To najszybsza i najprostsza droga do znalezienia swojej ścieżki do kariery zawodowej.

 • Chcesz prowadzić działalność gospodarczą? Spróbuj swoich sił!
 • Zawsze warto rozwijać się i realizować własne marzenia.
 • To dobry pomysł dla każdego, kto chce być na swoim.
 • Ścieżka dla osób myślących o własnej działalności gospodarczej jako o niezależności zawodowej.
 • Dla każdego, kto chce być swoim własnym szefem.
 • Tak, jeśli chcesz więcej zarabiać.

Jak mawiał Henry Ford: „sekretem udanego życia jest dowiedzieć się, jakie jest Twoje przeznaczenie, a następnie je realizować”. Wiesz, że bycie tłumaczem to dla Ciebie? Chcesz założyć działalność? Świetnie! Teraz – właśnie w tej chwili – jest najlepszy czas, aby spełnić swoje marzenie.