AngielskiCiekawostki

Historia języka angielskiego

„Być albo nie być! Oto jest pytanie!”. To słowa Williama Szekspira, angielskiego dramatopisarza i poety, który jest znany nawet tym, którzy nigdy nie mieli w dłoniach „Hamleta”, „Juliusza Cezara”, „Kupca weneckiego” czy opowieści o słynnej parze kochanków – „Romea i Julii”. Wspominamy tego wspaniałego twórcę, ponieważ mówiąc o angielskim aż prosi się przywołać jego nazwisko i choć jeden cytat z jego niezapomnianych utworów. A czy zastanawiało się Cię pochodzenie angielszczyzny? Jeśli tak, jesteś we właściwym miejscu. Spróbujemy Ci opowiedzieć krótką historię tego języka. Opowiemy o języku staroangielskim, średnioangielskim i nowoangielskim. Przedstawimy też odmiany english. W końcu warto wiedzieć jak najwięcej na temat najczęściej używanego języka na naszej planecie, prawda? Zaczynajmy!

Krótka historia języka angielskiego

Geoffrey Willans powiedział: „nigdy nie pojmiesz jednego języka zanim nie zrozumiesz przynajmniej dwóch”. Rita Mae Brown mawiała, że „język jest mapą drogową kultury. Mówi skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają”. W takim razie zanurzmy się w języku angielskim, a konkretniej przybliżmy historię języka angielskiego. Kiedy należy szukać jego początków? Skąd pochodzi? Co o nim wiemy? Oto kilka podstawowych informacji, które rozjaśnią Ci nieco ten temat.

  • To język zachodniogermański.
  • Dokładniej mówiąc; język angielski pochodzi z anglo-fryzyjskich i jutlandzkich narzeczy.
  • Pojawił się w Brytanii razem z germańskimi osadnikami oraz rzymskim wojskiem, które przybyło z obecnie nam znanych terenów północnych Niemiec i Holandii.
  • Swoje piętno na angielskim odbili Anglowie, Sasi i Jutowie.
  • To właśnie w podboju plemion anglosaskich, które wyruszyły ku Wyspom Brytyjskim należy szukać daty narodzin tego języka.
  • W swoich początkach język staroangielski stanowił grupę dość zróżnicowanych dialektów.
  • Inwazja Wikingów przyczyniła się do tego, że język staroangielski wymieszał się z językiem staroskandynawskim.
  • Wraz z inwazją Normandów pojawiły się wpływy języka francuskiego. Wiele zmian zapoczątkowała bitwa pod Hastings mająca miejsce w 1066 roku. Średnioangielski okres rozpoczyna się właśnie w tym czasie i potrwa do początków panowania dynastii Tudorów.
  • William Szekspir stworzył około 1700 nowych słów, które trafiły do słownika języka angielskiego. Nie da się zaprzeczyć temu, że druk „Romea i Julii” czy innych jego sztuk odcisnął swe piętno na english.
  • Od 1450 roku mamy do czynienia z okresem nowoangielskim. Badacze wyróżniają trzy jego fazy: wczesny nowoangielski, późny nowoangielski i współczesny nowoangielski.
  • Warto jeszcze zaznaczyć, że początki angielskiego w nowoczesnym tego słowa znaczeniu to początek Renesansu w Anglii.
  • A za sprawą kolonializmu zyskał status języka międzynarodowego – rozpowszechnił się na cały świat. Aktualnie mówi się o nim jako o współczesnym Lingua Franca. Zresztą posługują się nim ludzie w ponad 55 krajach świata. Do tego to język świata edukacji i nauki, handlu, podróżników i każdego, kto chce mieć możliwość łatwego skomunikowania się z dużą częścią ludzkości.

Artykuły polecane dla Ciebie:

Odmiany języka angielskiego

O tym, że angielski ma wiele odmian mogła przekonać się każda osoba – być może także i Ty – w trakcie nauki tego języka. Nagle się okazuje, że słowo „metro” brzmi inaczej w british english a inaczej w american english. I co teraz? Musisz wybrać, której z nich chcesz się uczyć. Haruki Murakami powiedział kiedyś, że „nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach”. Edmund de Waal podkreślał, iż „z językami wszędzie czujesz się w domu”. Frank Smith podkreślał natomiast: „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Być może to bardzo dobry moment, aby zastanowić się, którą drogą chcesz pójść. A może chcesz nauczyć się języka angielskiego ze względów edukacyjnych czy zawodowych – w tej sytuacji połącz miejsce docelowe z konkretną odmianą. Każda z tych wariacji ma nieco inne słownictwo, różni się pisownia czy wymowa wyrazów, jest nieco inna gramatyka. Później będzie Ci łatwiej porozumiewać się z ludźmi.

Jakie mamy odmiany języka angielskiego? Oto odmiany terytorialno-etniczne!

  • Brytyjska odmiana języka angielskiego.
  • Amerykańska odmiana języka angielskiego.
  • Australijska odmiana języka angielskiego.
  • Południowoafrykańska odmiana języka angielskiego.
  • Indyjska odmiana języka angielskiego.
  • Jamajska odmiana języka angielskiego.

Wpływ na język polski

Angielski odcisnął także piętno na polszczyźnie. Mowa tu oczywiście o tak zwanych anglicyzmach, czyli zapożyczeniach z języka angielskiego. Nie trzeba być językoznawcą, aby uświadomić sobie, że polski ma wiele tego typu słów. Wyrazy te znajdziemy niemal we wszystkich strefach tematycznych; od słownictwa naukowo-technicznego, przez terminologię sportową, aż po obsługę, oprogramowanie i pracę komputerów. Wśród najbardziej znanych zapożyczeń z języka Szekspira znaleźć można chociażby” kompakt, dubbing i flesz. Aut, doping, sparing oraz disco, playback i dżinsy to również tak zwane anglicyzmy. Na tym jednak nie koniec. Lista tych słów jest o wiele dłuższa. Tak oto warto tu jeszcze dodać: biznes, boom, aerobik czy lifting. Supermarket to też zapożyczenie. Tak samo jak chips, puzzle, thriller i weekend.

Popularność języka angielskiego stale rośnie

Angielski króluje niemal w każdej dziedzinie i branży. Chętnie uczą się go osoby w każdym wieku. Uczniowie i studenci widzą w nim współczesny Lingua Franca, który pozwali im porozumieć się z ich rówieśnikami, obejrzeć zagraniczne filmy i załatwić wiele spraw. Na rynku pracy to jeden z najbardziej pożądanych języków przez pracodawców – nie ważne czy myślisz o firmie w Polsce, czy karierze poza granicami ojczyzny. Dobrze go znać wybierając się w bliższe i dalsze podróże – bezceny na lotniskach czy w hotelach, poza tym używany jest w ponad 55 krajach świata. Jakby nie patrzeć, pozwala również porozumieć się ze znaczną częścią mieszkańców naszej planety. Dane Ethnologue z 2020 roku pokazują, że angielski to najczęściej używany język na naszej planecie – używa go około 1,268 mld ludzi. Warto jest więc nauczyć się mowy Szekspira bo jak to powiedział kiedyś Nelson Mandela: „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Julia Kowalska

Na imię mam Julia i jestem urodzoną warszawianką, jednak od 4 lat pracuję jako tłumaczka dużej firmie w Mediolanie. Bardzo lubię swoją pracę. Dzięki temu praca daje mi ogromną radość i satysfakcję z tworzenia dla Państwa atrakcyjnych i ciekawych treści o różnej tematyce i chęć dzielenia się własnymi spostrzeżeniami. Z przyjemnością opowiem Wam o swoich doświadczeniach. Po pracy lubię spędzać czas w towarzystwie moich przyjaciół oraz ukochanych zwierzaków.