Ile zarabia lingwista?

Czy ktoś zastanawiał się po co nam języki obce? Dlaczego tak chętnie się ich uczymy? Czy wynika to z obecnej mody, czy może to dziś oczywistość? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta. Okazuje się, że znajomość języków obcych dziś się po prostu opłaca. Dzięki temu możemy zdobyć lepszą pracę. I co ważne, atrakcyjną pracę. Jaki jest dziś najbardziej poszukiwany pracownik? To wykształcony lingwista. Taka osoba może liczyć na najlepsze zarobki. I to właściwie w każdej branży. Ile zarabia lingwista? Czy faktycznie świetnie? Od czego zależą jego zarobki? Czy od języka, a może od poziomu wiedzy? Sprawdźmy to więc. Oto kilka słów w tym temacie.

Ile zarabia lingwista? Język ma znaczenie

Znajomość języków obcych to dziś norma. Jednak czy każdy język obcy stanowi o naszej pozycji na rynku pracy? Okazuje się, że język ma znaczenie. Dziś można powiedzieć, że język angielski spowszedniał na polskim rynku pracy. Podczas rekrutacji już nikt kandydatów nie pyta o jego znajomość, bo to sprawa oczywista. A tym bardziej, że nie daje ona już dziś przewagi nad konkurencją. Oczywiście nie znaczy to, ze znajomość języków obcych przestała być atutem. Wręcz przeciwnie. Jednak na rynku pracy dziś cenione są inne języki obce. Które z nich dziś są w cenie? Okazuje się, że dobrze nam znane. Ale wciąż niedoceniane. Które więc z nich są najbardziej cenione? Okazuje się, że dla absolwentów niektórych filologii zawsze będzie praca. Których? I czy w ogóle warto skończyć wydział filologiczny? W końcu w Polsce nawet tłumaczem może zostać osoba bez studiów wyższych. Co nie oznacza oczywiście, że nie warto ich mieć. Osoby po wydziałach filologicznych z pewnością mogą liczyć na lepsze oferty pracy niż osoby bez wykształcenia. Aby mieć możliwość dobrej pracy nie wystarczy bowiem znać tylko dany język obcy. Dziś liczy się przygotowanie i wyksztalcenie zawodowe. Dlaczego? To proste. Takie osoby mogą liczyć na lepszą pracę i dobre zarobki. Chociażby z tych przyczyn warto zadbać o przygotowanie lingwistyczne, prawda? Jakie więc dziś języki są w cenie na rynku pracy? Jak wybrać studia filologiczne aby móc liczyć na atrakcyjną pracę?

Warto przeczytać: Czy warto zostać tłumaczem medycznym?

Ile zarabia lingwista? to zależy

 Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest tak prosta jak nam się wydaje. Na wysokość zarobków ma wpływ wiele czynników. To nie tylko wybór języka, ale coś więcej. Bo gdyby każdy lingwista mógł liczyć na świetne zarobki, byłoby bardzo prosto na rynku pracy. Ale tak nie jest. I na całe szczęście. Gdyby wystarczyło znać tylko język obcy, jaka byłaby konkurencja na rynku zatrudnienia? I czy w ogóle opłacałoby się uczyć języków obcych? Oczywiście, że nie. Dlatego aby móc liczyć na dobre zarobki, trzeba się postarać. Nie wystarczy bowiem tylko znać język obcy. Tu liczy się także dany język i stopień jego znajomości. Trudno wyobrazić sobie specjalistę, którego poziom językowy jest słaby, prawda? I właśnie tym kierują się pracodawcy przy wyborze pracowników. Bo sama znajomość języka obcego to jeszcze za mało aby móc liczyć na dobre zarobki.

Podobnie jak w pracy tłumacza, na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby, które znają dany język obcy w stopniu biegłym. Co oznacza ten poziom? To nie jest poziom komunikatywny, z pewnością nie. Taka osoba musi swobodnie mówić, pisać i rozumieć w danym języku. Inaczej może zapomnieć o tej ścieżce kariery. Bo dziś każdy zna jakiś język obcy. A już angielski znają obowiązkowo wszyscy. Dlatego osoby znające inne, mniej popularne języki mogą liczyć na najlepsze oferty pracy. Tylko dobra znajomość języka daje poczucie pewności na rynku pracy i oczywiście oznacza większe możliwości zarobkowe.

Ile zarabia lingwista? Kim w ogóle jest lingwista?

Chcesz wiedzieć ile zarabia lingwista? Zatem musisz wiedzieć kim w ogóle jest lingwista. Otóż, filologiem lub lingwistą nazywamy osobę, która zawodowo zajmuje się zgłębianiem i przekazywaniem wiedzy na temat danego języka i napisanej w nim literatury. Taka osoba może pracować jako nauczyciel, tłumacz czy w jakiejkolwiek innej branży związanej ze znajomością danego języka. To oznacza, że doskonale odnajdzie się w międzynarodowej korporacji jako specjalista PR czy HR. Którą ścieżkę kariery taka osoba wybierze, zależy od niej samej. Wiele też zależy od języka w którym się posługuje. Niektóre z nich bowiem dają większe możliwości rozwoju zawodowego niż inne. Dlatego wybierając język do nauki, warto wziąć pod uwagę przyszłość, którą nasz wybór może nam zapewnić.

Dziś nauka języków obcych jest tak oczywista jak własnego języka ojczystego. Jednak od naszego wyboru zależy, co w przyszłości możemy z nim zrobić. Są bowiem języki, których znajomość jest bardziej opłacalna niż innych. Osoby, które uczą się języków obcych powinny te kwestie rozważyć. Cóż po tym, że kochamy język angielski? Znajomość tego języka dziś nie otwiera nam już wszystkich drzwi na naszej drodze kariery lingwisty. Dlaczego? Bo dziś wszyscy znają ten język. Od pewnego czasu zauważalny jest przesyt tego języka na rynku pracy. Dlatego przestał być tak atrakcyjny jak jeszcze kilkanaście lat temu. Owszem, zapotrzebowanie na niego nigdy nie osłabnie, ale jego znajomość nie jest już kartą przetargową na rynku pracy. Możliwości pracy są mniej atrakcyjne niż w przypadku innych języków.

Ile zarabia lingwista? Kariera – praca dla filologów

Popyt na pracowników znających rzadsze języki jest ogromny. I nie ma w tym żadnej przesady. Bo dziś nie wystarczy znając jakiś język obcy aby móc liczyć na atrakcyjną pracę i zarobki. Tu trzeba znać konkretnie poszukiwane na rynku pracy języki. Które z nich? Skoro język angielski przestał być tak atrakcyjny, który język obcy warto znać i uczyć się go? Okazuje się, że w cenie jest znajomość niemieckiego i szwedzkiego. Ale to nie wszystko. Najlepiej zarabiający lingwiści to osoby wielojęzyczne. Oznacza to, że sama znajomość jednego języka obcego to dziś mało. Warto pójść o krok dalej. Okazuje się bowiem, że brakuje na polskim rynku osób, które znają przynajmniej dwa języki obce. Deficyt ten można zauważyć w nowoczesnych usługach dla biznesu. Dlatego jeśli chcesz pracować w dobrze płatnym zawodzie, wyjdź poza schemat. Otwórz się na nowe możliwości, które dają języki obce. Dobrym pomysłem jest poznanie więcej niż jednego języka. Tym bardziej, że jeden z nich może być wiodącym, w którym poziom językowy mamy na poziomie biegłym, a drugi wówczas może być na poziomie podstawowym. Nikt nie musi od razu być ekspertem dwóch języków. Tym bardziej, jeśli jeden z nich jest językiem mniej popularnym.

Umiejętność posługiwania się mniej popularnymi językami stawia nas na wyższym poziomie na rynku zatrudnienia. Taki lingwista może liczyć naprawdę na wyższe wynagrodzenie. Okazuje się, że taka osoba może liczyć na pensję wyższą nawet o 700 zł brutto miesięcznie. To w polskich realiach naprawdę nieźle.

Który lingwista zarabia w Polsce najlepiej? Jak już wiemy, na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby znające języki mało popularne. Ale czy są wśród nich te najlepiej płatne? Oczywiście. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć w naszym kraju osoby znające język chiński czy języki skandynawskie. W cenie wciąż jest język niemiecki i czeski. Ile zarabiają najlepsi? Okazuje się, że osoba znająca język chiński w Polsce zarabia średnio 6000 zł miesięcznie. Są jednak i tacy specjaliści, których miesięczne zarobki to nawet 9750 zł miesięcznie. Zatem, jak widać warto uczyć się języków obcych.

To, ile zarabia lingwista zależy jak widać od wielu czynników. To przede wszystkim język, którym się posługuje ale i jego poziom. Na najwyższe zarobki w każdej branży mogą liczyć osoby, które doskonale znają język obcy. To sposoby wykształcone, z przygotowaniem zawodowym i doświadczeniem w pracy. Bo dziś znajomość języków obcych naprawdę się opłaca.

Może Cię także zainteresować: