Kolejki do lekarzy w Hiszpanii

Hiszpania ma dwa systemu opieki medycznej. Pierwszy z nich to publiczny system opieki zdrowotnej, który jest bezpłatny oraz drugi, prywatny system opieki zdrowotnej, oczywiście płatny. Co ważne, zagraniczni pracownicy pracujący dla hiszpańskich firm, a także osoby na tzw. samozatrudnieniu są zobowiązani do regulowania świadczeń na hiszpański fundusz ubezpieczeń społecznych, tzw. seguridad social. Składki te umożliwiają ubezpieczonemu i jego rodzinie korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej.

► Potrzebujesz wsparcia tłumacza w przejściu przez tzw. papierkologię zw. z zapisaniem się do publicznego lub prywatnego systemu opieki medycznej w Hiszpanii? Poproś o pomoc eksperta z SuperTlumacz.pl!

Czy wiesz, że…

Hiszpania w raporcie Health Consumer Powerhouse „Euro Health Consumer Index 2017” zajęła 18. miejsce i otrzymała 695 punktów.

Co warto wiedzieć, a o czym wspomina ten dokument?

Hiszpański system opieki medycznej jest bardzo zdecentralizowany regionalnie.

Służba zdrowia w poszukiwaniu polepszenia swojej sytuacji zdaje się zbyt mocno kierować się w stronę prywatnej opieki zamiast intensywniej szukać prawdziwej poprawy sytuacji.

Patrząc na wskaźniki z 2017 roku jest na równi z Wielką Brytanią i Republiką Czeską.

Badanie opinii pacjentów przeprowadzone w 2017 roku

słabo oceniło dostępność hiszpańskiej służby zdrowia.

Jak działa system publicznej opieki zdrowotnej w Hiszpanii?

Ośrodek zdrowia, tzw. centro de salud, do którego będziesz mógł zgłaszać się z problemami natury zdrowotnej zależy od okolicy, w której mieszkasz.

Chcąc korzystać z jego usług należy:

 • zarejestrować się,
 • podać numer ubezpieczenia społecznego,
 • wskazać adres.

Pamiętaj: Jeśli nie masz karty zdrowia, możesz poprosić o nią w trakcie procesu rejestracyjnego. Niestety otrzymanie jej może potrwać nawet do 12 miesięcy.

Co ważne, to ośrodek zdrowia wyznacza dla ciebie lekarza. To właśnie on będzie twoim lekarzem rodzinnym, tzw. medico de cabecera.

Potrzebujesz konsultacji specjalisty?

Zapamiętaj, że w Hiszpanii najpierw czeka cię wizyta u lekarza rodzinnego. To on decyduje czy zaistniała konieczność udania się na badanie specjalistyczne.

Podpowiadamy: Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego lekarza, możesz poprosić swój ośrodek zdrowia o wyznaczenie kogoś innego.

Jak zapisać się do lekarza rodzinnego?

INOV Expat informuje: Aby zgłosić się do lekarza najpierw należy udać się do przychodni lub umówić się telefonicznie na spotkanie. Gdzie możesz znaleźć numer kontaktowy? Podany jest on na twojej karcie zdrowia.

Co zrobić, gdy potrzebujesz natychmiastowej konsultacji lekarza rodzinnego?

Jeśli jesteś chory, a co przekłada się na to, że nie możesz pracować, możesz udać się do przychodni korzystając z możliwości pilnej konsultacji.

Najpierw idziesz na recepcję, gdzie dostaniesz odpowiedni formularz do wypełnienia.

Następnie musi zobaczyć cię twój lekarza ogólny, aby umówić cię na wizytę u specjalisty. To właśnie na tym etapie opisujesz swoje objawy, a następnie otrzymujesz dokument z danymi spotkania i nazwiskiem specjalisty. Ważne: nie zgub tego skierowania. Zostaniesz o nie poproszony w trakcie wizyty u specjalisty.

Czy warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

We wspomnianym przez nas wcześniej raporcie „Euro Health Consumer Index 2017” Hiszpania zajęła 18. miejsce w Europie pod względem jakości publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Być może jak większość osób oglądających codzienne wiadomości lub czytających prasę miałeś okazję słyszeć o tamtejszych listach oczekujących. Jedynym sposobem uniknięcia ich i stania w kolejce w szpitalu lub u lekarza pierwszego kontaktu jest posiadanie prywatnego ubezpieczenia. Oczywiście taka droga nie sprawi, że hiszpański system opieki medycznej nagle zostanie odciążony, ale na pewno wybranie tej opcji przełoży się na to, że szybko i bez zbędnych nerwów otrzymasz potrzebną pomoc.

Co daje ci prywatne ubezpieczenie?

 • swobodę wyboru lekarzy i szpitali,
 • dostęp do szybkiego leczenia,
 • bezpośredni dostęp do specjalistów.

Ponadto takie prywatne ubezpieczenie daje ci prawo do dodatkowych usług, których nie obejmuje hiszpański krajowy system opieki zdrowotnej. O czym mowa?

 • badania kontrolne,
 • akupunktura,
 • opieka dentystyczna,
 • podologia i wiele innych.

Jak wybrać najlepsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jeśli cena jest ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji o tym, które ubezpieczenie należy wykupić, najlepiej kierować się pokryciem i szybkością zwrotu kosztów.

Poza tradycyjnymi elementami ubezpieczenia, tj.: hospitalizacja, opieka w razie choroby lub wypadku powinieneś sprawdzić m.in. takie kwestie, jak:

 • czy konkretne ubezpieczenie faktycznie odpowiada twoim wszystkim potrzebom?
 • czy często chodzisz do lekarza lub tylko czasami?

Istnieje wiele rodzajów prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Wszystko zależy od potrzeb danej osoby. Co ważne: kartę zdrowia otrzymujesz natychmiastowo po zakupie polisy.

Do czego służy karta zdrowia?

 • jeśli potrzebujesz hospitalizacji pozwala korzystać z prywatnego pokoju,
 • w przypadku wszelkich wypadków w podróży daje ci możliwość otrzymania pomocy,
 • prawo do leczenia w szpitalach oraz konsultacji u lekarzy zatwierdzonych przez wybraną firmę ubezpieczeniową,
 • ubezpieczyciel płaci za twoje wydatki,
 • jeśli zajdzie potrzeba otrzymania pomocy medycznej należy okazać kartę zdrowia, aby móc skorzystać z bezpłatnej konsultacji.

► W przypadku problemów z językiem hiszpańskim pamiętaj o możliwości skorzystania z usług zawodowego tłumacza.