CiekawostkiJęzykiTłumaczenia

Najpopularniejsze języki tłumaczeń

Czy zastanawialiście się kiedyś, który język jest najpopularniejszym językiem świata? Odpowiedź wydaje się być prosta. Oczywiście, że angielski! I mamy sporo racji. Język angielski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem. Według danych z Wikipedii szacuje się, że ponad 362 milionów ludzi używa go jako języka ojczystego, a 612 milionów deklaruje, że używa go jako drugiego języka.

Czy faktycznie język angielski jest jedynym językiem, którym mówi najwięcej ludzi na świecie? Okazuje się, że jeśli wziąć pod uwagę inne kryterium, angielski już nie jest pierwszym językiem świata. Jako język, którym posługuje się najwięcej osób na świecie uznawany jest język chiński. Jako językiem ojczystym mówi w nim 1,281 mld ludzi! Który z nich jest najpopularniejszym językiem tłumaczonym w polskich biurach tłumaczeń? Czy może inne języki obce są najczęściej tłumaczone? A może żaden z nich?

Według danych z najlepszych biur tłumaczeń, najpopularniejszymi językami w tłumaczeniach są angielski, rosyjski, hiszpański i niemiecki. A który z nich jest zwycięzcą w rankingu najpopularniejszego języka tłumaczeń? Przeczytajcie ten artykuł, a dowiecie się, jakie są najpopularniejsze języki tłumaczeń.

Jakie są najpopularniejsze języki tłumaczeń?

W biurach tłumaczeń można spotkać nie tylko dokumenty wymagające tłumaczenia na język angielski czy niemiecki. Różnorodność języka sprawia, że coraz częściej tłumaczone są też języki egzotyczne. Jednak to nie one są najpopularniejsze w rankingu tłumaczeń. Do najczęściej tłumaczonych języków w biurach tłumaczeń należą języki z I grupy językowej. A do niej należą języki najczęściej używane w danej kulturze czy położeniu geograficznym. To tłumacze tych języków mają najwięcej zleceń na przekład. Które to są języki?

Do najczęściej tłumaczonych języków należy angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. To właśnie z tych języków najczęściej wykonywane są przekłady pisemne i ustne. Jeśli mamy określić, który z nich jest najczęściej tłumaczony, to zdecydowanie angielski. Według szacunków stanowi około 70% wszystkich tłumaczeń językowych.

Dlaczego angielski jest najczęściej tłumaczonym językiem świata?

Może być to zaskoczeniem, że to angielski jest najczęściej tłumaczonym językiem w polskich biurach tłumaczeń. Wszak większość z nas świetnie posługuje się nim. Uczymy się go od wczesnych lat dziecięcych. Powinniśmy więc posługiwać się nim na poziomie tłumacza. A jednak tak nie jest.

To, że każdy uczył lub uczy się angielskiego nie oznacza, że go umie. Szacuje się, że poziom opanowania angielskiego jest bardzo zróżnicowany. O ile niemal każdy zna go na poziomie A1, o tyle już na poziomie tłumaczeniowym garstka z nas.

Poziom A1 znajomości języka angielskiego przypisywany jest jedynie znajomości podstaw tego języka. Czyli potrafimy się w tym języku przedstawić i zadać proste pytanie. Aby rozumieć i móc tłumaczyć, wymagany jest co najmniej poziom C1 znajomości angielskiego.

Jak widać, mimo iż większość z nas utrzymuje, że umie porozumiewać się w angielskim, rzeczywistość jest nieco inna. Dlatego zapotrzebowanie na tłumaczy języka angielskiego nadal będzie ogromne. O ile bowiem większość z nas nawet rozumie angielski, o tyle niewielu z nas może go przetłumaczyć. Dlatego wciąż będziemy potrzebować tłumaczenia specjalistycznego i przysięgłego angielskiego. Profesjonalnego tłumaczenia nie zastąpi z pewnością translator ani samodzielny przekład. Tym bardziej, że coraz częściej tłumaczymy nie tylko teksty nieformalne, ale również dokumenty urzędowe.

Warto przeczytać: Wszystkie języki świata. Ile ich jest?

Inne najpopularniejsze języki tłumaczeń

Oprócz angielskiego, najczęściej tłumaczony jest język niemiecki. Bliskie sąsiedztwo oraz ścisła współpraca gospodarcza z Niemcami sprawiają, że język niemiecki jest równie często tłumaczony. Do najczęstszych zleceń biur tłumaczeń języka niemieckiego należą tłumaczenia pisemne, w tym tłumaczenia techniczne, tłumaczenia medyczne z niemieckiego na język polski i odwrotnie. Wynika to w głównej mierze z faktu, że wielu naszych rodaków zamieszkuje w Niemczech. A kontakt z Polską utrzymują intensywny. Inną grupą tłumaczeń niemieckich są tłumaczenia przysięgłe dokumentów sprowadzanych do Polski samochodów. Wykonanie takich tłumaczeń należy zlecić doświadczonemu tłumaczowi przysięgłemu języka niemieckiego.

Kolejnym popularnym językiem tłumaczeń jest język rosyjski. Można uznać, że podobnie jak z niemieckim, wynika to z bliskiego sąsiedztwa oraz współpracy gospodarczej. Nie można pominąć także innej ważnej kwestii z której wynika, że rosyjski jest równie często zlecanym językiem tłumaczeń. Otóż wielu naszych sąsiadów zza wschodniej granicy mieszka i pracuje w naszym kraju. Potrzebują tłumaczenia dokumentów, świadectw pracy i kwalifikacji zawodowych.

Innym bardzo często spotykanym językiem tłumaczeń jest francuski. Pamiętajmy, że francuski jest językiem urzędowym nie tylko we Francji, ale również w Belgii, Szwajcarii czy Tunezji. Dlatego tłumaczenia pisemne, jak również tłumaczenia przysięgłe francuskiego nie są rzadkością w biurze tłumaczeń.

Wśród ciekawostek na temat najpopularniejszych języków tłumaczeń nie może zabraknąć jeszcze jednej. Czy wiecie w którym państwie obowiązuje najwięcej języków urzędowych? Otóż, krajem w którym jest najwięcej języków jest Republika Południowej Afryki. Według najnowszych danych w RPA jest 11 języków urzędowych! I każdy jest obowiązujący.

Jak widać najpopularniejszym językiem tłumaczeń jest bezapelacyjnie język angielski. Wygrywa w rankingu najczęściej tłumaczonych języków świata. Nie tylko jeśli weźmiemy pod uwagę tłumaczenia ustne, ale również pisemne specjalistyczne i tłumaczenia przysięgłe. Skąd taka popularność angielskiego? Przede wszystkim wynika to z faktu, iż angielskim posługują się niemal wszyscy. Angielski to także język świata biznesu. Jest uznawany za uniwersalny język, w którym komunikacja jest podstawą relacji międzyludzkich.

Może Cię także zainteresować:

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Krystian Kuczyński

Nazywam się Krystian Kuczyński i od 5 lat pracuję jako tłumacz w dużej formie informatycznej. Jestem urodzonym warszawiakiem i to tu jest moje miejsce na Ziemi. Od dziecka fascynowały mnie języki obce i szeroko pojęte pisarstwo. Dziś łączę obie te pasje tworząc dla Państwa artykuły o różnej tematyce. Na co dzień oprócz pracy w firmie i pisania fascynuję się sportem. Od niemal 8 lat uprawiam szermierkę i każdą wolną chwile staram się spędzić na siłowni i treningach. Dzięki temu o formę nie muszę się obawiać.