Ogromne czesne, ale i spora pomoc. Czy studia w Anglii są darmowe?

Roczna wysokość płatności za studia wyższe w państwie ze stolicą w Londynie stawia go w ścisłej czołówce spośród wszystkich krajów znajdujących się w Unii Europejskiej. Są jednak możliwości, aby rozpocząć darmowe studia w Anglii, na co decyduje się coraz więcej obcokrajowców.

Badania i analizy przeprowadzone przez Komisję Europejską wykazały, w których państwach koszty związane ze studiami są najwyższe, a także w których można liczyć na najwyższe kwoty dofinansowania i wsparcia. Analiza podjęta przez organizację zawierała zarówno publiczne uczelnie państwowe, jak i prywatne. Liczby wyraźnie pokazują, że między poszczególnymi państwami Unii Europejskiej tworzy się spora dysproporcja, choć w większości przypadków Polacy mają możliwość darmowej nauki.

Niemcy, Austria czy kraje Skandynawskie – wszystkie te kraje oferują bezpłatne studia dla Polaków. Przypadki te dotyczą całej procedury związanej z otrzymaniem dofinansowania czy stypendium, które na przykład w Danii może wynieść nawet około 10 tysięcy euro rocznie.

Darmowe studia w Anglii?

Analiza Komisji Europejskiej wyraźnie pokazała, że jedne z najwyższych, jeśli nie najwyższe opłaty za studia dla obywateli naszego kraju panują w Wielkiej Brytanii. Ci, którzy chcą kształcić się
w Walii lub Anglii, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 10 tysięcy euro za rok, do czego doliczyć oczywiście trzeba koszty utrzymania w nowym kraju.

Sporo wskazuje na to, że sytuacja może w najbliższym czasie się zmienić. Jeśli w Wielkiej Brytanii dojdzie do Brexitu, tamtejszy rząd jeszcze mocniej niż dotychczas będzie napierał, aby zagraniczni studenci mieli takie same możliwości nauki, jak obywatele tego kraju. Póki co jednak stawki, zwłaszcza dla Polaków są niezwykle wysokie, ale istnieje spora szansa, że darmowe studia w Anglii
za jakiś czas będą zdecydowanie bardziej popularne.

Przykłady uczelni

Większość instytucji na terenie naszego kraju, które oferują pomoc w wyjeździe na studia w Anglii punktują listę uczelni, wraz z wysokością czesnego. Przykładowe stawki wyglądają następująco:

  • Roehampton University: studia undergraduate (licencjat/inżynier, BA Degree) – czesne wynosi około 8000 funtów za rok studiów (ok. 9300 euro). Studia postgraduate (magister, MA Degree) również są płatne, ale ich stawki są uzależnione od rodzaju i poziomu studiów. Czesne w tym przypadku waha się od około 6200 do nawet 13,000 funtów za rok nauki;

  • Sheffield Hallam University: studia undergraduate (licencjat/inżynier, BA Degree) – czesne w wysokości 9000 funtów za rok (ok. 10,400 euro). Studia postgraduate (magister, MA Degree) również są płatne, ale ich stawki są uzależnione od rodzaju i poziomu studiów. Czesne w tym przypadku waha się od około 6000 do nawet 12,000 funtów za rok nauki;

  • University of Sunderland: studia undergraduate (licencjat/inżynier, BA Degree) – czesne waha się od 7000 do 8500 funtów. Studia postgraduate (magister, MA Degree) w większości kosztują 4050 funtów za rok nauki, ale podobnie jak w innych przypadkach, stawka jest uzależniona kierunku i formy zajęć.

Na co idą te pieniądze?

Studia w Anglii oczywiście nie są darmowe, ale tak wysokie czesne, wbrew opinii wielu zagranicznych studentów nie jest przeznaczane tylko i wyłącznie na utrzymanie szkoły czy inne opłaty administracyjne. Przez cały tok studiów każdy student może w ramach tych opłat korzystać na przykład ze zdecydowanie niższych cen na lunche czy obiady (nawet 2,5 funta za pełen zestaw) lub brać udział w darmowych wycieczkach organizowanych przez uczelnię.

Poza tym szkoły inwestują w rozwój samych studentów, dając im możliwość wyjazdów na przeróżne konferencje, szkolenia czy staże do krajów z praktycznie całej Europy, nierzadko za darmo. Świetnie wyposażone biblioteki również nie są czymś niespotykanym – większość szkół przykłada bardzo mocną uwagę do zaopatrzenia w książki, które jednocześnie są możliwie najlepszą okazją do poszerzania swojej wiedzy.

Darmowe studia w Anglii – w tym przypadku taki zwrot nie funkcjonuje, ale jeśli kandydat jest w stanie spełnić wymagania finansowe angielskich uczelni, z pewnością nie będzie żałował. Brytyjski system edukacji należy do europejskiej czołówki pod względem zaopiekowania się uczniami, również zagranicznymi. W związku z tym można przyjąć, że płacąc czesne, inwestujemy w swój rozwój i wiedzę.

Darmowe studia w Anglii? To możliwe!

Na terenie naszego kraju funkcjonuje kilka placówek, które pomagają w wyjeździe do Anglii i podjęciu bezpłatnych studiów. Bezpłatnych to może nie do końca poprawne słowo – płatnych, aczkolwiek w pełni wspieranych finansowo. Aby móc korzystać z takich możliwości, najczęściej należy spełnić tylko dwa warunki:

  • Mieć od 18 do 59 lat

  • Jest obywatelem kraju z UE lub rezydentem w Anglii

Programy wspierania zagranicznych studentów są niezwykle atrakcyjne. W przypadku spełnienia wszystkich warunków i otrzymaniu pełnej refundacji, student może liczyć na pokrycie pełnej kwoty czesnego, a dodatkowo liczyć na stypendium, które będzie mógł przeznaczyć na aklimatyzację i życie w nowym miejscu. Zdarzają się sytuacje, że całkowita kwota wsparcia wynosi nawet 11 tysięcy funtów!

Szczególnie korzystnie wyglądają takie oferty, biorąc pod uwagę fakt, że nie ma obowiązku posiadania ukończenia nawet matury. Oczywiście, wszystkie możliwe kwalifikacje i nabyte doświadczenie są jak najbardziej cenione, ale każdy przypadek analizowany jest oddzielnie, dlatego nie mając w swoim dorobku dokumentu poświadczającego pozytywne napisanie egzaminu dojrzałości, nie trzeba się z góry bać o to, że darmowe studia w Anglii to tylko marzenie.

Koszty życia w Anglii

Szczęśliwcy, którzy załapali się na darmowe studia w Anglii, dzięki czemu nie muszą martwić się o niezwykle wysokie stawki czesnego, powinni wziąć pod uwagę koszty życia, jakie spotkają na Wyspach. Dobrze znana zdecydowanej większości obywateli naszego kraju Anglia nie jest zbyt przyjaznym miejscem, jeśli chodzi o względnie tanie utrzymane na przestrzeni całego roku.

Większość studentów, którzy udali się na darmowe studia w Anglii są zgodni, że życie na przestrzeni roku akademickiego wynosiło ich od pięciu do siedmiu tysięcy funtów. Są to oczywiście stawki uśrednione, przez co ciężko znaleźć jeden, konkretny poziom wydatków, ale starając się wieść spokojne, normalne, aczkolwiek nieco studenckie życie, takie kwoty powinny w zupełności wystarczyć.

Darmowe studia w Anglii są zatem kuszącą propozycją, z której korzysta coraz więcej Polaków. Wysoki poziom nauczania, świetna oferta uczelni i duże perspektywy na przyszłość to czynniki, które do tego motywują. Jeśli uda się ominąć konieczność płacenia niezwykle wysokiego czesnego, kierunek ten wydaje się być jednym z najlepszych.