Świetlana przyszłość dla programistów pracujących w Niemczech?

Posiadasz świetne umiejętności w zakresie technologii informacyjnej? Masz wykształcenie, wiedzę, doświadczenie, a do tego możesz pochwalić się różnymi certyfikatami? W Niemczech czeka na ciebie wiele możliwości. Dlaczego? Ze względu na sytuację na rynku – niedobór rodzimych wysoko wykwalifikowanych specjalistów – wiele firm szuka najodpowiedniejszych kandydatów na pracowników IT poza granicami państwa. Jak dostać pracę w Niemczech i wznieść się na wyższy pułap zarobków? Oto kilka ważnych informacji!

► Przede wszystkim pamiętaj, jeśli nie czujesz się pewnie z niemieckim, zanim wyślesz swoje podanie o pracę do niemieckiej firmy, poproś o konsultację zawodowego tłumacza. Miej na uwadze, że Niemcy bardzo dużą uwagę przykładają do detali.

Firmy w całych Niemczech potrzebują ludzi posiadających umiejętności w zakresie technologii informatycznych, aby pomóc im w szeregu zadań; od rozwoju oprogramowania po zarządzanie siecią.

Networkers International podaje, że niemiecka strategia cyfrowa 2025 przewiduje, że PKB Niemiec może wzrosnąć o dodatkowe 82 miliardy euro. Warunkiem jest to, aby przez najbliższe osiem lat kraj dalej się rozwijał i korzystał z technologii cyfrowych.

W połowie 2017 roku w Niemczech było dostępnych 400 tys. wolnych miejsc na stanowiskach informatycznych.

W wyniku przeprowadzonej w 2017 roku międzynarodowej ankiety „Voice of the Workforce” (przepytano ponad 1600 profesjonalistów z całego świata o ich aspiracje zawodowe i sektorowe) Networkers International stwierdził, że:

 • W pewnym momencie swojej kariery aż 54% profesjonalistów z branży chciałoby przenieść się za granicę.

 • 38% – najwięcej spośród ankietowanych – chce przenieść się do Europy Zachodniej, Niemcy są drugą najbardziej pożądaną lokalizacją po Wielkiej Brytanii.

Według różnych źródeł, w tym ComputerWeekly, u naszych zachodnich sąsiadów przewiduje się wzrost wydatków na technologię o 5%. Co napędza ten wzrost. To cyfryzacja przemysłu, którą Niemcy nazywają „Industry 4.0” – odnosi się to do technologii i procesów związanych z internetem rzeczy, analiz i technologii chmury stosowanych w kontekście inteligentnej produkcji.

Industry 4.0 napędza rozwój oprogramowania i doradztwa technicznego. Przyciąga uwagę większości niemieckich firm – od małych po międzynarodowych graczy z wszystkich sektorów gospodarki. Warto też podkreślić fakt, że Berlin wydaje prawie 500 mln USD na rozwój tej nowoczesnej technologii.

Dla osób z wykształceniem IT i zainteresowaniem pracą w Niemczech, to odpowiedni czas, aby znaleźć nową pracę. Najważniejsze pytanie, jak zacząć?

Dlaczego warto pracować jako programista w Niemczech?

 • Silna gospodarka

Niemcy mają jedną z najsilniejszych gospodarek świata. Zapotrzebowanie na wykształconych pracowników jest tak wysokie, że Niemcy wymyślili nawet własne słowo:

„Fachkräftemangel”.

Oznacza ono, że podaż wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza programistów, nie jest w stanie zaspokoić popytu.

 • Wysoka jakość życia

Dzięki programowaniu w Niemczech możesz czerpać korzyści z wysokiej stopy życiowej. Opiera się ona m.in. na gwarantowanym ubezpieczeniu społecznym i niskim bezrobociu. Ponadto Niemcy są jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Godne pokreślenia jest to, że nasz zachodni sąsiad godzi się na równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

 • Światowej klasy firmy

Znajdziesz tu wiele znanych i cenionych światowych marek, w tym m.in.: Porsche, Mercedes-Benz czy Volkswagen.

Idąc z duchem cyfryzacji firmy te starają się przyciągać coraz więcej programistów.

 • Szansa na bycie częścią „sukcesu”

Jeśli duże korporacje nie są dla Ciebie, w Niemczech jest także wiele innowacyjnych i dobrze finansowanych startupów. Będziesz mógł pracować na ich sukces i cieszyć się atmosfera niewielkich miejsc pracy.

Ile możesz tutaj zarobić?

Po 2 latach pracy w branży możesz przeciętnie zainkasować od 55 do ok. 64 tys. euro rocznie.

Twoje wynagrodzenie to łączna wielu czynników – firmy, dla której pracujesz, wykształcenia, wiedzy, doświadczenia oraz samego stanowiska pracy.

 • Compensation Partner podaje, że największymi zarobkami może pochwalić się kadra kierownicza IT. Specjaliści na tych pozycjach mogą liczyć na dochód rzędu 96 – a nawet 117 tys. euro rocznie.

 • Świetne zarobki czekają też wykwalifikowane osoby, które podejmą się w pracy w branży bezpieczeństwa IT. Tutaj programiści mogą liczyć średnio na ok. 71 tys. euro rocznie.

 • Najmniejsze pensje otrzymuje wsparcie techniczne użytkowników, administratorzy baz danych i administratorzy sieci i systemów. Zarobki kształtują się od 43 do 49 tys. euro rocznie.

Chcesz zarabiać więcej? Aplikuj do Niemiec! Sprawę profesjonalnego przekładu CV i listu motywacyjnego zostaw tłumaczowi. Drobna konsultacja nie zaszkodzi, pamiętaj, że tamtejsze firmy zwracają uwagę na szczegóły.

Umiejętności

ComputerWeekly podkreśla: cała gospodarka staje się coraz bardziej cyfrowa, co oznacza, że ​​technologia staje się integralną częścią modelu biznesowego firmy, a firmy stają się firmami programistycznymi.

Liczą się konkretne i odpowiednie umiejętności. Większość firm wymaga pewnego stopnia wtajemniczenia w dziedzinie IT lub pokrewnej.

Wielu specjalistów podkreśla, że pomimo dużego zapotrzebowania na specjalistów IT, istnieje niestety rozbieżność między umiejętnościami i doświadczeniem, których poszukują pracodawcy, a tym, co mają do zaoferowania w CV kandydaci.

Z badań firmy Bitkom wynika, że prawie 64% ankietowanych firm IT ma wolne miejsca pracy dla programistów.

Branża w Niemczech potrzebuje specjalistycznej wiedzy w zakresie:

 • przetwarzania w chmurze (48%),

 • dużych zbiorów danych (45%),

 • programowania aplikacji (33%).

Liczy się znajomość języków programowania tj.: NET, Java i PHP.

Mile widziane – i na wielu dobrze popłatnych stanowiskach wręcz wymagane – są certyfikaty, oto niektóre z tych najlepszych i wysoko cenione w branży bezpieczeństwa IT:

 • Certified Information Systems Auditor,

 • Certified Information Security Manager,

 • Certified Security Systems Systems Professional,

 • Certyfied Global Information Assurance Certificate,

 • Certified Tester,

 • Infrastructure or Application Certified Tester,

 • Certified Ethical Hacker.

Wykształcenie – czy to naprawdę ważne?

Jeśli Twój dyplom pochodzi spoza Niemiec, możesz złożyć podanie w Centralnym Biurze ds. Edukacji Zagranicznej (ZAB), aby uzyskać potwierdzenia stopnia ukończenia studiów. Pomoże to potencjalnym pracodawcom zrozumieć, czemu twój stopień odpowiada w Niemczech i da im więcej informacji o twoim wykształceniu.

Miej świadomość tego, że Niemcy promują wykształcenie. Za tytuły naukowe i wysokie kwalifikacje rośnie ci pensja!

Make It In Germany informuje, że:

 • przeciętne wynagrodzenie startowe dla absolwentów uczelni STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) wynosi od 35 do 40 tys. euro rocznie,
 • po 10 latach w zawodzie taka osoba może liczyć już na 70 tys. euro tocznie.

Znajomość języków obcych – angielski nie wystarczy?

Choć dzisiejszy rynek międzynarodowych korporacji to jedna globalna wioska, w której wszyscy praktycznie ze wszystkimi mogą porozumieć się w języku angielskim, solidne podstawy niemieckiego zawsze stawiają kandydata na silniejszej pozycji.

Tymczasem zadbaj o znakomite przygotowanie aplikacji. W razie kłopotów z niemiecką wersją CV i listu motywacyjnego oraz innych załączanych materiałów – poproś o pomoc zawodowego tłumacza.