Szkolenia dla tłumaczy online

Rozwój jest czymś zupełnie naturalnym w zawodzie tłumacza. Proces tłumaczeniowy wymaga bowiem nie tylko szkolenia swojego warsztatu, podnoszenia kompetencji językowych, ale i dbania o wiedzę. Zważywszy na to, że dziś wszystko zmienia się w zawrotnym tempie dbanie o „bycie na bieżąco” jest wręcz obowiązkiem. Chcąc wykonać wysokiej jakości przekład trzeba więc zatroszczyć się o swoje kompetencje. Dobrym sposobem są szkolenia dla tłumaczy online. Bez wychodzenia z domu, często z dostępem do wykładów i ćwiczeń w dowolnym czasie. Brzmi świetnie, prawda?

Szkolenia dla tłumaczy online

Lew Tołstoj był zdania, że „nauka to pokarm dla rozumu”. Zdaje sobie sprawę z tego każda osoba, która zawodowo zajmuje się tłumaczeniami. Nie ważne czy jesteś tłumaczem zwykłym, czy tłumaczem przysięgłym – liczy się tylko to, aby wykonywać swoją pracę profesjonalnie i na najwyższym poziomie. Rozwój jest tu tym, co gwarantuje jakość. Oczywiście rozwijać się można na wiele sposobów. Dobrze być na bieżąco z informacjami podawanymi przez Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich. Warto i należy regularnie czytać: od literatury fachowej, przez pisma branżowe, aż po literaturę. Nie można zapomnieć o dbaniu o warsztat tłumacza. Należy też troszczyć się i poziom językowy – w końcu języki nieustanie się zmieniają. Nie zapominaj, że Twoim narzędziem jest język pisany (czasem będzie to język ustny) więc pomyśl jak możesz zatroszczyć się o warsztat pisarski. Ze względu na pracę z różnymi narzędziami dobrze zaznajomić się z narzędziami CAT.

Dziś jednak chciałbyś skupić się na warsztatach dla tłumaczy online. Dlaczego warto się na nie zapisać? Przede wszystkim oszczędzasz swój cenny czas. Nie musisz nigdzie dojeżdżać, stać w korkach czy martwić się bardzo późnymi godzinami powrotu do domu. Zwykle uczestnicy kursów tego typu płacą mniej niż za opcję stacjonarną. Oszczędzasz więc pieniądze. Możesz uczyć się z dowolnie wybranego przez siebie miejsca: z domu, kawiarni czy hotelu będąc na drugiej części półkuli. W zależności od formy takiego szkolenia dla tłumaczy online są one dostępne w formie webinarów lub kursów online, które możesz robić w swoim tempie. W tym pierwszym przypadku masz dostęp do świetnych specjalistów w Twojej branży – wykorzystaj to i zadaj im pytania czy poproś o wyjaśnienie nurtującej się sprawy. W drugim przypadku mając nawet studencki kwadrans, w trakcie przerwy możesz przerobić jakieś zagadnienie. Dodać należy to, że poszerzasz swoją wiedzę, zdobywasz nowe umiejętności. Wszystko to przyda Ci się skoro chcesz zostać tłumaczem lub pracujesz jako młody tłumacz.

Polecane dla Ciebie:

Specjalistyczne kursy dla początkujących tłumaczy

Heraklit z Efezu mawiał, że „nie wystarczy dużo wiedzieć, ażeby być mądrym”. W pracy tłumacza prawniczego, medycznego, a nawet literackiego bardzo ważna jest konkretna wiedza i praktyczne umiejętności. W przypadku tłumacza przysięgłego jest nawet tak, że formalnie nikt nie może zacząć wykonywać tego zawodu zanim nie zda z wynikiem pozytywnym tak zwanego egzaminu na tłumacza przysięgłego. Choć tłumacz zwykły nie musi przejść przez żaden oficjalny test, nikt poważny nie zatrudni kogoś bez odpowiednich narzędzi. Przyszły lub młody tłumacz powinien więc zdawać sobie sprawę z tego, że najlepszą inwestycją, jaką może teraz zrobić jest zainwestowanie w specjalistyczny kurs dla początkujących.

  • Gandhi Mahatma powiedział: „żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie”.
  • Weź sobie do serca słowa autora „Małego Księcia”, Antoine de Saint-Exupey’ego: „kto się przestaje uczyć, umiera”.
  • Pamiętaj o tym, co podkreślał Platon: „nie ma większej potęgi niż wiedza”!
  • Benjamin Franklin zauważył, iż: „inwestowanie w wiedzę, zawsze przynosi największe zyski”.

Szkolenia dla tłumaczy online – na co zwrócić uwagę?

Zależy Ci na tym, aby zwiększyć swoje kompetencje zawodowe. Rozważasz kurs online dla tłumaczy. Świetnie! Rozwój zawsze wyjdzie Ci na zdrowie. Bardzo często jest tak, że nabywanie nowych umiejętności czy zdobywanie nowej wiedzy jest wskazane w pracy tłumacza. Paulo Coelho powiedział kiedyś, że ‚jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie”.

Na co zwrócić uwagę szukając kursów online dedykowanych dla tłumaczy?

  • Jeżeli zależy Ci na kursie dla tłumaczy, który odbywa się online – sprawdź czy dana oferta to na 100% szkolenie online. Reklamy mogą być zamieszczone w sieci, ale
  • Zanim cokolwiek kupisz, upewnij się, że plan danego kursu rzeczywiście odpowiada Twoim potrzebom.
  • Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę zwróć uwagę na specjalistyczne szkolenia dla tłumaczy. Przeznaczone są one dla każdego, kto chce przyszłości być uznawany za eksperta w danym temacie.
  • Dowiedź się, kto przygotował, opracował bądź prowadzi dane warsztaty dla tłumaczy.
  • Sprawdź opinie o szkoleniach online. Wystarczy szybki reasearch w sieci, aby dowiedzieć się czy dana oferta kursów jest rzeczywiście warta Twojego czasu i swojej ceny.
  • Czy cena podawana w informacjach reklamowych jest ceną rzeczywistą i końcową.

Szkolenia dla tłumaczy

Prawda jest taka, że żadna szkoła dla tłumaczy czy żadne szkolenie online lub te stacjonarne samo z siebie nie sprawi, że nagle rozwiniesz się i będziesz świetnym tłumaczem. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Od Twojej motywacji, regularności i sumienności. Jako młoda osoba, która myśli o zawodzie tłumacza lub jako początkujący specjalista w tym fachu powinieneś pamiętać, że tu nic nie jest dane raz na zawsze. Oczywiście praktyka i doświadczenie jest bezcenne, najbardziej wartościowe i najważniejsze. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że żywe języki są żywe, innymi słowy ciągle ewoluują. Ty jako tłumacz musisz być z tymi zmianami na bieżąco. Tak samo z wiedzę. Niezależnie czy zajmujesz się lub planujesz się zajmować tłumaczeniami prawniczymi, marketingowymi czy technicznymi; bezwzględnie należy dbać o poziom i aktualność tego, co wiesz o swojej branży czy temacie, w którym się specjalizujesz. Szkolenia dla tłumaczy w formule online to świetny pomysł dla każdego. Można się rozwijać nawet pijąc kawę przy stole w kuchni lub lecąc samolotem na drugi kraniec świata. Zwykle mają dość przystępne ceny. Co ważne, zarządzasz swoim czasem tak, jak Ci się to podoba.